BAKIM GÜZELLİK

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Malum yaz gelmek üzere ve hepimiz daha dünden bronzlaşmaya hazırız değil mi? Bronzlaşmak iyi, güzel ama bir yandan da fazlası çok zararlı, bunu artık hepimiz biliyoruz.

Öyle güneşin altında saatlerce yatıp Eda Taşpınar kıvamına gelmek hiç akıl karı bir iş değil. Bugüne kadar her yaz kakao yağları, bebek yağları hatta coca cola’yı bile üzerine sürüp kendini mükemmel bronzluğa adamış biri olarak söylüyorum bunu :)

Ortalama 8-9 günlük bir tatilden maksimum bronzlukla dönmeye çabalayan, istediği kadar yanamayınca aldığı izin dahil tüm tatili yeterince verimli geçiremediğini düşünen biri olarak artık kendimi güneşten daha fazla korumam gerektiğini geç de olsa kabul etmiş bulunuyorum.

Şimdi oturup uzun uzun güneşin ve fazla bronzlaşmanın zararlarını bir bir anlatmadan, güneş kremleri hakkında işe yarayacak bilgiler vermek istiyorum. Umarım bu yaz bu bilgilerin hepsini kullanıp sağlıklı yanmanın yollarını bulacağım, bu yola baş koydum… :)

Öncelikle yapılması gereken ilk şey, güneş kremlerini incelemeye başlamadan önce, saat 11:00 ve 15:00 arasında direk güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durmak. En zararlı güneş ışınları bu saatlerde geliyor ve tabii en çok da bu saatler arasında güneşlendiğimizde yanıyoruz o da bir gerçek.

Bu saatler arasında deniz-havuz kenarında olacaksanız işte o zaman güneş kremlerine büyük görev düşüyor. Sizi zararlı ışınların etkilerinden en iyi şekilde koruyacak ama bir yandan da bronzlaşmanıza yardımcı olacak ürünleri seçmek aslında epey zor bir iş. İyice araştırıp en doğru ürünü seçmek maalesef öyle kolay olmuyor.

Büyük bir çoğunluk güneş kremlerindeki zararlı maddeler hakkında korkutucu şeyler söylüyor fakat bunlar ne kadar doğru? Yani güneşin zararlı etkilerinden korunuyorken bir yandan da kimyasal zarara maruz kalıyor olabilir miyiz? Bu konu tamamen çözüme kavuşmamış bir muamma. Güneş kremleri içindeki kimyasal maddelerin de bir zararı olduğu gerçek.

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Herkesin bildiği üzere koruyucu güneş kremleri SPF içeriyor, yani Sun Protection Factor, türkçesi ile Güneş Koruma Faktörü. Bu sayı ne kadar yüksek olursa güneşten o kadar çok korunuyor ve o kadar az yanıyoruz diye bir düşünce var ki bu gerçek değil. SPF aslında ne kadar süre ile koruma sağladığını belirten bir sayı.

Minimum SPF 15 olmak üzere tüm ürünler güneşten koruma sağlıyor. Bu sayı arttıkça aynı koruma seviyesi , sizi daha uzun süre ile güneşten korumaya yardımcı oluyor. Eğer 50 güneş faktörlü bir krem sürerseniz o sizi 10 faktörlü bir kremden 5 kat daha uzun süre güneşten koruyor.

Tabii faktör arttıkça işin içine daha çok kimyasal giriyor. 50 faktör ve üzeri kremler dendiğinde aklıma  bir türlü dağılmayan bembeyaz kremler geliyor. Deniz kenarında annelerin çocuklarının sırtında yaymaya çalıştığı o balçık gibi kremler. Gerçi son zamanlarda bu kadar yoğun formüllü kremler pek kalmadı. Nivea’nın 50 spf içeren kremleri gayet kolay dağılıyor ve beyaz bir kalıntı da bırakmıyor.

Cildiniz ne kadar hassas ise o kadar yüksek korumalı bir krem tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin beyaz tenliyseniz 30 ve üzeri spf içeren kremleri tercih etmelisiniz. Beyaz tenli biri için hızlı bronzlaşmak, bir anda ıstakoza dönmek gerçekten acı verici bir durum, buna mutlaka engel olmalısınız.

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Piyasada satılan güneş kremlerinin çoğu UVB koruması içeriyor. Esas önemli ve korunmamız gereken ışınlar ise UVA ışınları. Bu ışınlar bronzlaşmaya neden olmayan fakat cilt kanseri riski taşıyan ışınlar. O yüzden güneş kreminizi seçerken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olmalısınız.

Güneş kremini seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise su geçirip geçirmediği. Waterproof yani su geçirmez olanlar aslında düşününce denize-havuza girince çıkmadığı için daha cazip geliyor. Fakat söylenene göre waterproof güneş kremleri, bu özellikleri sayesinde ciltteki gözenekleri tıkıyor ve cildin nefes almasını engelliyor. Sanırım waterproof olmayan bir krem alıp denize-havuza girip çıktıkça yenilemek en mantıklısı. Böylece kremi sık yenileyerek koruma süresini de arttırmış oluruz.

Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, genel bilinenin aksine bronzlaşmaya engel olmuyor, sadece süresini uzatıyor. Gerçekten düşününce bir anda haşlanmak yerine uzun vadede daha sağlıklı ve tadında bronzlaşmak çok daha doğru bir hareket. Peki bir kere bronzlaştıktan sonra koruma içermeyen bronzlaştırıcı yağları kullanmalı mı? Bu tamamen size kalmış bir durum. Gerçekten fazla bronzlaşmak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz ama tabii ki sağlıklı olanı, bronzlaştıktan sonra da koruma faktörlü kremleri kullanmaya devam etmek.

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Yazın sıcaklarında makyaj yapmayı kimse sevmez ama yine de sürecekseniz mutlaka fondöteninizi içinde spf barındıranlar arasından seçin. Eğer var olan fondöteniniz içinde herhangi bir güneş koruması yoksa, uygulamadan önce nemlendirici yerine güneş kremi de sürebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da eğer flaşlı fotoğraf çektirecekseniz spf 15 ve üzeri kremler-fondötenler yüzünüzün bembeyaz çıkmasına neden olur. Ya flaşlardan uzak durun ya da güneş korumasını es geçin..

Önemli bir diğer konu ise güneş koruması sağlayan kremlerin tek sezonluk ürünler olduğu inancı. Bu ürünleri her yaz yenilemek gerektiğini söyleyen bir kalabalık var fakat bunun aksine aslında güneş kremleri maksimum 2-3 yaz dayanabiliyorlar. Tabii burada saklama koşulları da epey önemli.

Öncelikle kavanoz şeklinde kapağı açılabilen kremler yerine şişe ve sprey kremleri tercih etmek daha mantıklı. Kavanoz  şeklinde kapağı açılan kremler, çok daha sık hava aldığından diğer ambalajlara oranla daha çabuk bozuluyorlar.

Direk güneş ışığında ve nemli ortamlarda saklamak da, güneş kremlerinin içindeki koruyucu kimyasalların bozulmasını hızlandıran bir durum. Bir güneş kreminin bozulup bozulmadığını anlamanın en basit yolu kremi koklamak. Eğer ağırlaşmış bir koku geliyorsa burnunuza, kreminizi yenilemenin zamanı gelmiş demektir.

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Eğer yeni bir güneş kremi aldıysanız ve raf ömrünün-son kullanma süresinin ne kadar olduğunu bilmek istiyorsanız hemen www.checkfresh.com ’a girin. Sadece güneş kremleri için değil, tüm kozmetik ürünleriniz için bu siteyi mutlaka kullanın. Üretim sırasında ürünlere verilen batch code –üretim parti kodunu girerek elinizdeki kozmetik ürünlerinin ne zaman üretildiğini öğrenebilirsiniz.

Çok fazla yanmak, kahverengiye dönmek, kısacası güneşin altında saatlerce yatmak kulağa güzel gelse de aslında cildi yaşlandırıyor, kurutuyor, çil ve lekelerin oluşmasına neden oluyor. En önemlisi de cilt kanseri riskini doğuruyor. Bu yüzden korunmak son derece önemli, bunun artık iyice farkına vardık. Güneşe çıkmadan 10-15 dakika önce güneş koruyucu kremi sürmek ve bunu denize-havuza girip çıktıkça yenilemek önemli.

Sırf yaz tatillerinde değil, yazın dışarıya çıkarken hatta kışın güneşli günlerde bile güneş kremi kullanılmalı, kendimizi ne kadar korursak o kadar iyi. Fakat tabii ki her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçmanın dezavantajları var. Güneş korumasına cildinizi iyice alıştırıp bu sefer de cilt bariyerini hassaslaştırabilirsiniz. Kısacası her şey tadında güzel :)

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Güneş altındayken yaptıklarımız kadar sonrasında da cildimize gösterdiğimiz ilgi oldukça önemli. Uzun süre güneşlendikten sonra gerilen ve kuruyan cilde, mutlaka bir güneş sonrası-aftersun krem sürmek gerekiyor. Eğer Aloe Vera içeren bir krem tercih ederseniz, cildinizin yanma hissinden kurtulmasına da yardım etmiş olursunuz.

Güneşin kurutucu ve zararlı etkilerinin cildimizde olduğu kadar saçlarımızda da etkisi var. Üzerine bir de deniz ve havuz suyunun etkisi ile iyice yıpranmaya yüz tutan saçlara da özen göstermek gerekiyor. Hele benim gibi deniz  kenarında, güneşle yetinmeyip bir de saç açıcı spreylerden de destek alıp saçlarınızı açmayı seviyorsanız işiniz biraz daha da zorlaşıyor. Gliss, Toni&Guy, John Frieda gibi markaların saça nem ve yumuşaklık veren, yıpranmaları azaltan saç spreyleri deniz kenarı için birebir. Argan yağı içeren saç bakım ürünleri de yine yıpranmalar için son derece başarılılar. Güneş kremlerinizi çantanıza atarken bir de bu ürünlerden atmayı ihmal etmeyin.

Güneş Kremleri ve Bilinmesi Gerekenler

Bu kadar uzun bir yazının sonunda sadece şunu söylemek istiyorum, uzun süre güneş altında bronzlaşmaya çalışmak son derece zararlı bir durum olmaya başladı. Geçici süreli güzellik uğruna kendimizi bu kadar tehlikeye atmak, olduğumuzdan daha fazla yaşlı görünmemize sebep olan, lekelere ve çillere yol açan, dilim varmıyor ama çok daha kötü sonuçlara sebep olan güneşten korunmak gerçekten önemli. Evet güneş kremleri etkileri oldukça azaltıyor ama bu kremlere güvenip de saatlerce güneşin altında kalmak da akıl karı bir iş değil.

Kendimi tembihçi ananeler gibi hissetmeye başladığıma göre yazıyı sonlandırma vakti geldi demek. Bütçenize ve cildinize en uygun güneş koruyucu bulmanız ve bu yaz onu çantanızdan eksik etmemeniz dileğiyle…:)

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevapla