FİLM-MÜZİK

Yılbaşı Yaklaşırken Seyredilecek En Güzel Filmler

yılbaşında izlenecek filmler

Malum Aralık ayına giriş yaptık ve ayın ilk gününden itibaren, sizi bilmem ama benim içimi yılbaşı heyecanı sardı. Doğum günümden sonra yılın en sevdiğim zamanları bu ay. Kar yağması, yılbaşı ağaçları ve süsleri, ışıklar ve tatil düşüncesi içimi ısıtıyor bu soğukta. Yurtdışında dünyaya gelseydim muhtemelen bir ay boyunca çocuklarına Christmas kazakları giydiren annelerden olurdum.

Bu dönemde yapılacak en keyifli şeylerden biri de Christmas filmleri izleyerek bünyeyi overdose etmek. Her sene bıkmadan izlediğim filmleri sıraya alıp, hele bir de hava soğuksa kahvemi yapıp ekranın başına geçeceğim anı iple çekiyorum.

1 – Evde Tek Başına / Home Alone

Yılbaşı dendiğinde aklınıza ilk hangi film geliyor? Benim Evde Tek Başına serisi. İlk filmini çok küçükken annemle sinemada izlemiştik. O kadar çok sevmiştim ki zaman zaman bizimkiler evde olsa bile evde tek başınaymışım gibi garip triplere giriyordum.

Hikayesini hepimiz biliriz: Kalabalık-çok çocuklu bir aile Christmas tatiline giderler ve en küçük çocuklarını evde unuturlar. Ev sahiplerinin tatilde olduğunu gören salak ama azılı iki hırsız ise eve göz diker ama baş belası yaramaz çocuk Kevin bunları def eder.

Şimdi bir kere mantıklı düşünürsek bir çocuğu evde unutmak hele uzun bir tatil öncesi biraz saçma gelmiyor mu size de? Küçük birer çocukken anne-babamınız her saniye gözlerinin üstümüzde oluşu yüzünden bize hayal kadar güzel gelmişti film. Annemler küçükken beni evde unutsalardı muhtemelen yatağın aldına siner onlar gelene kadar da çıkmazdım.


2- Elf

Christmas ruhunu aşırı doza çıkaran en komik filmlerden biri de Elf. Will Ferrel’ı seviyorsanız, daha doğrusu absürd komikliğini seviyorsanız bu filmi çok seveceğinize eminim. Bebekken elfler ve Santa tarafından evlat edilen ve Kuzey Kutbu’nda elflerle büyüyüp kendini elf zanneden Buddy’ye kahkahalarla gülmemeniz imkansız.

Tabii ki tipik bir Amerikan filmi ama sırf  karlı New York görüntüleri için bile izlemeye değer.

Filmin güzel tarafı ise kendini elf zanneden Buddy’nin New Yorka geldiğinde günlük hayata şaşırması ve saçma sapan şeyler yapması sizi resmen gülmekten koltuktan düşecek hale getiriyor.

Biraz abartılı ama kimin umrunda, fazla komik bir film. kesinlikle izlenmeli! Filmin en güzel sürprizi ise sarışın bir Zooey Deschanel :)

3-The Night Before Christmas

Tim Burton animasyonlarını sevenlerdesiniz, Nightmare Before Chirstmas’ı mutlaka izlemişsinizdir. Christmas zamanı keyifle izlenecek filmlerden bir diğeri.

Hallooweetown’ın Balkabağı kralı Jack Skellington’ın gidişattan sıkılıp heyecan aramasıyla başlıyor. Hem Christmas hem de Haloween ruhunu aynı anda verip keyfi ikiye katlıyor diyebilirim.

Animasyon ve müzikal sevenlere yılbaşı zamanı şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle Tim Burton’ın hayalgücüne hayran kalmanız da garanti.

Bu filmin adı ne zaman geçse mırıldanmaya başladığım açılış şarkısını da buraya bırakıyorum :)

4- Frozen

Frozen için Christmas filmi demek ne kadar doğru bilmiyorum ama delicesine kar yağan bir film olduğuna göre Christmas zamanı izlemesi ayrı keyifli olur diye düşünüyorum.

Doğuştan lanetli iki kız kardeş, adam boyu kar, şapşal bir kardan adam ve yakışıklı prenslerle dolu klasik bir animasyon filmi. Ama o lanet olası Olaf çok sevimli değil mi?

Filmin müzikleri de ayrı güzel, her izlediğimde dilime dolanıyor “Let it go, let it gooo” diye etrafta gezip kendimi 3 yaş zekasına düşürmeye bayılıyorum :)

Şu ana kadar izlememiş olanınız varsa acilen sıcak çikolata + battaniye eşliğinde şiddetle tavsiye ediyorum.

5- Bridget Jones Diary

Aslında romantik komedi bir film ama nedense ben yılbaşı zamanına çok yakıştırıyorum bu filmi. Muhtemelen film Christmas zamanı geçiyor diye olabilir mi? Evet olabilir :) Özellikle de filmin can alıcı “Christmas Jumper” sahnesi aklıma kazınmış.

30larının başındaki çoğu kadının yaptığı gibi, yeni yıla yeni kararlarla giren Bridget Jones’a kendinizi ne kadar yakın bulacağınızı sanırım söylememe gerek yok :)

Kilo vermek, hayatının aşkını bulmak ve sigarayı bırakmak gibi çoğumuzun her yılbaşında “Bu sefer kesin!” deyip sonra tutamadığımız sözler etrafında dönen komik bir film. Daniel Clever’ı gırtlaklayıp Mark Darcy’ye ilanı-aşk edeceğiniz de garanti.

6- Holiday

Yine Christmas temali bir romantik komedi daha! İşin güzel tarafı filmde Jude Law var :)

Erkek problemlerinden bunalan iki kadının kaçıp kurtulma isteği ile internetten birbirlerini bulmaları, bir süreliğine evleri değiştirip birbirlerinin hayatını yaşaması esas konu. Sonrasında hayatlarının aşkı ile karşılaşmaları, yılbaşı ruhu ve kar…daha ne olsun :)

Jude Law’dan da biraz bahsetmek gerekirse, ki aslında çok bir şey söylemeye gerek yok ama yine de kalpleri eritiyor bu rolde. Çok yakışıklı ve çok aşık olunası olmasına rağmen cadaloz Cameron Diaz’ın ettikleri insanı çıldırtıyor.

Daha fazla spoiler vermeden burada durayım. Filmi bir an önce izleyin derim :)

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevapla