FASHIONVADER

Dövme hakkında bilinmesi gereken temel şeyler – 2

dövme hakkında bilinmesi gerekenler

Uzun bir aradan sonra yazının 2. kısmı nihayet geldiii! Umarım bu arada çok fazla dövme yaptırmamışsınızdır :)

En çok tercih edilen dövme tarzlarından biri de Realistik. Adından da anlaşılacağı gibi gerçek görünümlü dövmelerden bahsediyoruz. Çoğunlukla bir fotoğraf kadar net ve gerçek görünüyorlar. Bana kalırsa, tabii ki dövme yapmak başlı başına yetenek gerektiren bir şey ama realistik dövmeler ekstra bir yetenek istiyor. O yüzden de önünüze gelen bir dövmeciye realistik bir dövme yaptırmanız oldukça riskli olabilir. Anatomi ve temel resim bilgisi olmayan bir dövmeci komik görünümlü bir dövmeyi ömür boyu üstünüzde taşımanıza neden olabilir.

Realistik dövmeler gördüğümüz bildiğimiz her şeyle ilgili olabilir ama genelde en popülerleri portreler diyebilirim. İnsanlar genelde ailelerinden sevdikleri birilerinin, köpeklerinin veya hayranı oldukları insanların portrelerini yaptırıyorlar. Gerçekten annenizin veya çok sevdiğiniz ama kaybettiğiniz köpeğinizin fotoğrafını üstünüzde taşımak çok özel bir duygu.

Realistik tarzı benimseyen ve harikalar yaratan en sevdiğim dövmecilerden biri Nikko Hurtado. Instagram hesabında paylaştığı dövmeleri her gördüğümde gözlerime inanamayıp like yağmuruna tutuyorum. Yaptığı portreler inanılmaz güzel ve gerçekçi.

Eğer portresini yaptıracak kadar sevdiğiniz/değer verdiğiniz biri yoksa, doğadan ilham alabilirsiniz. Belki de esprili ve parlak fikirleriniz vardır, kafasına tuğla yaptıran bu adam gibi :)

Realistik dövmeye yakın tarzlardan bir diğeri de Black&Grey yani siyah-beyaz renklerde dövmeler.

Çok sevgili David Beckham’ı bu dövme tarzına örnek gösterebiliriz. Ağırlıklı olarak Hristiyanlıkla ilgili dövmeler bu gruba giriyor diyebilirim ama aklınıza gelen her şeyi de siyah-beyaz yaptırabilirsiniz. Bu dövme tarzını cool yapan şey ise sleeve yapıldıklarında – yani tüm kol- muhteşem gözükmeleri.

Gelelim babaannelerimizin dantellerine benzeyen Mandala’ya…Şaka bir yana çok fazla anlam derinliğine sahipler. Metafizikten girip meditasyondan çıkmak gerek mandaladan bahsetmek için. Tamamen birbirini tekrar eden, çok detaylı geometrik şekillerden oluşuyor. Evrenin mistik simgesi olan mandalalar Hinduizm ve Budizm’de meditasyonda kullanılıyor. Çok ince işçilik isteyen ve derin anlamı olan mandalalar mistik şeyleri sevenler için ideal. Görünüm olarak da son derece simetrik ve göz alıcı olduğundan bence çok karizmatik duruyorlar. Eğer mandala dövmesi yaptırmayı düşünürseniz işine, işçiliğine çok güvendiğiniz bir dövmeciye gitmenizi tavsiye derim. Yamuk ve titrek çizgiler tüm keyfinizi kaçırabilir.

Son zamanlarda mandalalar, büyük geometrik şekillerin dışına çıkıp başka tarzlarla da birleştirilmeye başladı. Güzel bir mandalanın ortasına oldschool kuru kafalar, çiçekler ve baykuşlar yerleştirerek optik deseni bozan tasarımlar bence çok çok özgün oluyor.

Geldik pek çok insanın en büyük pişmanlığına: Tribal dövmeler…Neden pişmanlık, çünkü genelde anlamı çok araştırılmadan göze güzel gözüktüğü düşünülerek yaptırılan ilk dövmeler oldukları için. Dövmeleri olan arkadaşlarımın büyük kısmının ilk dövmesi tribal. Sorduğumda da neden yaptırdım bilmiyorum diyorlar. Bir çoğu çoktan üstünü başka bir dövme ile kapatmış. Kimisi de seviyor, bence de o kadar kötü değil.

Aslında tribal dövmelerin esas anlamı adından da anlaşılacağı gibi kabile dövmelerinden geliyor. Maori’ye de benzetilebilir hatta. Bir yandan da internette tribal hayvan dövmeleri ve tribal şekiller bir derya deniz. Bana sorarsanız modası çoktan geçmiş bir tarz. Gerçekten orijinal bir kabile motifi bulup yaptıracaksanız (sağ alt foto) tamam ama ne olur bir çoğumuzun hatasına düşmeyin: “Şöyle güzel tribal bir kelebek yapsak nasıl olur?” Olmaz, olmasın…:)

Tribalden bahsetmişken Yazı dövmelerden bahsetmemek olmaz. En çok ama en çok yaptırılan dövmelerden sanırım. Hatta öyle ki dövme ile alakası olmayan insanlar bile en ufağından bir yazı yazdırıyor.

Bana kalırsa demode bir şey değil ama tabii yazının ne olduğu çok çok önemli. Font seçimi daha da önemli. Çok abartılı sözler, bir dönem etkilenilmiş felsefeler ve hatta şarkı sözleri genelde yaptırılıyor. Türkiye’de de sevgili, anne-baba-kardeş isimleri genellikle insanların akıllarına ilk gelen şeylerden oluyor. Hayatınızdan hiç çıkmayacak birinin adını dövme olarak taşımak güzel bir fikir olabilir. Bununla beraber sevdiğiniz bir dilde sizi ifade eden bir kelimeyi veya kısa bir cümleyi de yazdırabilirsiniz. Önemli olan ömür boyu üzerinizde taşıyacağınız yazıyı doğru seçmeniz.

Zarif fontlarla yazılmış kelimeler yanına kuş, balon, yıldız kalp gibi minik figürler eklendiğinde son derece sempatik ve kibar dövmeler çıkıyor ortaya. Bir de bu işin oldschool’a kayan tarafı var ki onlar genelde göğüse ve el üstüne uzun uzun kuyruklu fontlarla yazılıyor. Tercih sizin. Yine de ben üstünüzde satırlarca uzun şiirlerle dolaşmayın derim.

En enteresan tarzlardan biri de Biomekanik. Etrafınızdakilerin sizi bir robot veya makine sanmalarını istiyorsanız tam size göre :) Vücudunuzun bir kısmına, sanki derinizin altında metalden ve kablolardan oluşan bir iskelet varmış görünümü veren bu dövmeler çok fazla insan tarafından benimsenmiş bir tarz. Bana kalırsa çok cesur şeyler ve çok da estetik değil. İlerde pişmanlık verme ihtimali çok yüksek. Aynı zamanda çok da detaylı ve işçilik isteyen dövmeler olduğu için bu alanda da başarılı dövmeci bulmak gerçekten zor. Bir dövmeye 3 boyutllu görünümü vermek belki de en zor şeylerden biri.

Ehh, son olarak da Hapishane/Prison dövme tarzından bahsedip konuyu burada noktalıyorum. Adından da anlaşılacağı gibi hapisanede yapılan dövmelerden bahsediyorum. Bu dövmeler gerçekten de hapisanede yapılıyor. Hatta o kadar değişik ve gizli anlamları var ki insan şaşırıyor: yanakta bir damla cinayeti,  dirsekteki örümcek ağları uzun hapis sürelerini, kral taçları ünlü bir çeteyi işaret edebiliyor. Vücudunda bu dövmeleri gördüğünüz insanlara hemen bir suçlu muamalesi yapmayın tabii. Zamanla bu tarz dövmeler çok moda oldu ve pek çok insan yaptırmaya başladı.

Özellikle Rus hapishane dövmelerinin ayrı bir yeri var diyebilirim. Adına ansiklopediler çıkarılan bu tarz, en belalı dövmelerin başında geliyor. Mesela göğüs üzerinde bir haç dövmesi var ise bu o kişinin alınabilecek en uzun cezayı aldığı anlamına geliyor. Üzerine uzun araştırmalar yapılan ve şifreleri çözülen bu dövmeler gerçekten sizce de göz korkutucu değil mi?

Bu tarza sahip ünlülerden biri de The Game. Tabii onun dövmelerinin üyük kısmı gerçekten de hapishanede yapılmış, belki de bu yüzden o kadar karizmatik gözüküyorlar..

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevapla