FASHIONVADER

2015’in rengi: Marsala

marsala

2014 Aralık ayının başında Pantone, 2015 yılının rengini Marsala olarak ilan etti. Bu zaten bildiğimiz kısmı fakat Marsala trendi gittikçe yükseliyor. Bildiğimiz bordo işte nesi yükseliyor diye sorup duruyorum içimden ama hak vermemek de elde değil. Gerçekten çok güzel bir renk, laf yok.

40 yıllık bordonun bir günde “Marsala” oluşu, bir anda patlaması, moda, dekorasyon ve kozmetik dünyasını ele geçirişi insanı şaşırtmıyor değil. Rengin adında asalet var bir kere. İşte burada pazarlama devreye giriyor. Bordo renkli bir bere görüp almayabiliyorsunuz ama “Bu sezon Marsala çok moda” dendiğinde kendinizi kasanın önünde buluyorsunuz.

Renklerin efendisi sevgili Pantone sağolsun hayatımıza hızla giren Marsala renginin adı ise tahmin edileceği gibi İtalya’dan geliyor. Sicilya’nın Marsala bölgesinde üretilen efsanevi şaraplardan adını alıyor ve hızla moda camiasına yayılıyor, biz de izliyoruz.

1

Bordo, vişne, mürdüm, kızıl kahve ve toprak gibi tonlara sahip bu sıcak ve asil renk, Pantone’ye göre zihni, bedeni ve ruhu zenginleştiren bir etki yaratıyor. Tasarımcılar şimdiden kuyruğa girmiş, yıl sonuna doğru bizi Marsala kusturmaya kararlılar anlaşılan.

Hem kadınların hem de erkeklerin rahatça, içlerine sine sine kullanabileceği bir renk. Baştan aşağı tüm kombini tek renk yapmaktansa, araya ufak detaylar katmak çok daha hoş olur diye düşünüyorum. Gri ve mavi kotlarla baya güzel görünüyor göze. Aksesuarda ise bordo çerçeveli bir gözlük, cüzdan, minik küpeler veya güzel bir kolye mutlaka edinmelisiniz.

2

Tabii ki bordonun bu muteşem hali makyaj trendlerini de ele geçirmiş durumda. Nars’ın Rose Gitane lip glossu ve Seductive allığı Marsala’ya en yakın tonlardan. Yine Nars’ın ikili farlarından Grand Palais rengini şiddetle tavsiye ediyorum. Hiç biri olmazsa da tırnaklar Marsala olsun çünkü neredeyse her oje markasının bu tonlarda onlarca çeşidi var :)

3

Bahar ve yaz aylarında genelde pastel tonlar ön plana çıksa da davetlerde ve düğünlerde Marsala tonlarını kullanmak da cesur  ve iddialı bir tercih olabilir. Tüm konsepti bu renkle yapmasanız da yine ufak detaylarda kullanabilirsiniz. En çok da çiçeklere yakışmıyor mu sizce de?

4

Gerçekten çok çok güzel bir renk, inkar edemiyorum. Evimin kapısından çatal bıçak takımıma kadar bu renkte olsun isterdim. Bu yazıyı hazırlarken de farkettim ki evimde, gardırobumda, ojelerimde, aksesuarlarımda bu tonlar öne çıkmaya başlamış bile. Zaten tasarımcılar neyi böyle itelediler de biz sevmedik hıı? Kahrolsun kapitalizm diyerek yazımı sonlandırmayı uygun buldum.

Bunları da beğenebilirsin

1 Yorum

  • Reply
    marsala rengi Moda ve Yaşam | Modumoda
    13 Şubat 2015 at 09:06

    […] blog’taki marsala rengi yazısının tümüne buradan […]

  • Cevapla