GÜZELLİK

İnternetten parfüm nasıl alınır? Nelere dikkat etmeli?

internetten parfüm nasıl alınır

İnternetten alışveriş yapmak, özellikle parfüm satın almak hiç kolay bir iş değil. Bir parfümü hiç koklamdan, teninizde nasıl durduğunu bilmeden satın almak riskli bir durum. Daha önceden kullandığınız veya en azından denediğiniz bir parfümü uygun bir fiyata bulabilmeniz çok yüksek ihtimal ama ya hiç bilmediğiniz bir parfümü almak? İşte bu tam bir şans işi.

Parfümü nereden almak gerekir?

Parfüm ve kozmetiğe yönelik alışveriş siteleri genelde parfümleri uzun süre satışta tutuyorlar. Bunun gibi sitelerden alışveriş yapmak daha mantıklı. Fiyatı uygun gelen veya görünümüyle sizi cezbeden bir parfümü almak istediğinizde, internetten yapacağınız birkaç araştırma ile daha kolay bir karar verebilirsiniz. Öncelikli tavsiyem almayı düşündüğünüz parfümü gidip bir mağazadan denemeniz. Teninizde nasıl durduğunu, üst, orta ve temel notaları en iyi bu şekilde bilebilirsiniz. Eğer beğenirseniz internetten siparişi verebilirsiniz.

Parfüm notaları

Bir diğer seçenek de, ister internetten olsun ister mağazadan olsun parfüm almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey en çok hangi kokuları seviyorsunuz ve size hangileri uyuyor. Bu biraz da insanın kendi zevkini bilmesi ile alakalı. Bugüne kadar genelde marka isimleri ile parfüm zevkimi tanımlarken, internette yaptığım araştırmalarla aslında parfüm seçimlerini içerdiği notalara göre yapmak gerektiğini öğrendim.

Bir parfüm alacaksam eğer öncelikle yaptığım şey Fragrantica‘dan o parfümün notalarına bakmak oluyor. Çıkış noktam ise bugüne kadar en severek kullandığım parfüm olan Jil Sander Sport for Women. Zamanında çok severek kullandım ve ikinci şişesini almaya niyetlendiğimde ise artık Türkiye’de satılmadığını öğrendim. O günden beri hep bu parfüme benzer kokular aradım ve bunu da notalarını öğrenerek yaptım.

Bu parfümün ana notaları meyveli, odunsu, limonlu ve fresh. Üst, orta ve alt notalarında en dikkat çekici olanlar ise şakayık, sandal ağacı, turunçgil ve sedir. Diğer sevdiğim parfümleri de araştırdığımda hepsinin ortak noktasının üç aşağı beş yukarı bu notalar olduğunu fark ettim.

Notalarına bakarak parfüm almak tabii ki bu işin çözümü değil. Her parfümün birbirinden farklı formülleri var. Bildiğiniz kokular bile bu yüzden teninizde farklı durabilir. Notalarına baktığınızda hepsi size uygun gelebilir ama bir araya geldiklerinde hoşunuza gitmeyebilir. Tercihlerinizi daha önce bildiğiniz-kullandığınız parfümlerden veya onların farklı versiyonlarından yana yapmak işin en risksiz tarafı.

Parfüm şişeleri

Benim diğer bir yöntemim ise şişesinde bakarak parfüm satın almak. Tabii ki öncelikle notalarına bakıp kendime uygun bulduysam ama yine de kararsız kaldıysam son kararı şişe tasarımına bakarak veriyorum. Şişesi de beni kendine çekiyorsa o parfüm kendini alışveriş sepetinde buluyor. Kesin önerebileceğim bir yöntem değil ama “Şişesi çok güzel, kesin güzel kokuyordur” fikrinin bugüne kadar beni yanılttığını söyleyemem.

Satın alınan bir parfümü iade etmek

Peki tüm bu yöntemleri denediniz fakat satın aldığınız parfümü beğenmediniz. O zaman ne olacak? Çoğu alışveriş sitesi ambalajı açılmış ürünlerin iadesini kabul etmiyor. O yüzden belki sipariş verirken müşteri hizmetleri ile irtibata geçip satın aldığınız parfümün testerını da isteyebilirsiniz.

Ya da diyelim ki çok kısa bir sürede karar verip uygun fiyatı kaçırmadan almanız gerekti. Bu sefer işiniz daha kolay, satın aldığınız parfüm elinize ulaşana kadar mağazalardan gidip deneyebilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse kullanırsınız ama hiç olacak gibi değilse de ambalajını açmanıza gerek kalmadan iade edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevapla