FASHIONVADER

Dövme hakkında bilinmesi gereken temel şeyler – 1

dovme

Tatilde, partilerde orada burada gördüğünüz çoğu insanın ufak da olsa birer dövmesi olduğunu siz de benim gibi fark ediyorsunuz değil mi? Eskiden tabu gibi bir şeydi dövme yaptırmak, hatta dövmeli insanlara serseri gözüyle bakılırdı. Durum şimdi tamamen farklı, bir trend hatta bir var olma biçimi olarak görülüyor. Herkes ufak da olsa bir dövmesi olsun istiyor ama çoğunlukla duyduğumuz şey aynı: “Ben de çok istiyorum ama ne yaptırsam bilmiyorum..” İşte bu yazıdaki amaç da size bu konuda biraz ışık tutabilmek.

Öncelikle karar verilmesi gereken ilk konu: Ne tarz bir dövme istiyorsunuz? O kadar çok çeşit ve değişik tarz var ki aklınız muhtemelen karışacak. O yüzden tavsiyem sizin tarzınıza en çok hangisinin yakışacağını bilmeniz. Ayrıca bilmelisiniz ki neredeyse her dövmeci de belli bir tarzda yoğunlaşıyor. Yani “arkadaşın tanıdık dövmecisine gidecem” düşüncesinden çok, yaptırmak istediğiniz tarzda en başarılı olan dövmeciyi bulmak çok önemli.

Dövme tarzlarından bahsetmek gerekirse bu aralar en popüler olan Neotraditional / New School akımı. Geleneksel Oldcshool dövmelerin biraz daha modern ve realistik hali denebilir. Hipsterlara malolmuş bir sürü sembol kullanılıyor :) Üçgen içinde gözler, baykuşlar vs. Çerçeve içinde hayvanlar ise bana kalırsa en güzelleri.

 

Bana sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi tarz ise Oldschool. Geleneksel Amerikan dövmeleri bu kategoriye giriyor. Deniz fenerleri, kırlangıçlar, pin-up kızlar, deniz kızları, içlerinden hançer geçmiş kalpler, çıpalar, kartallar ve tabii ki güller. Bu tarz dövmeler genellikle kalın siyah kontürlü olurlar. En meşhuru ise Sailor Jerry‘ye ait olanlar.

Dövme akımlarından bahsetmişken Japanese‘e değinmeden olmaz tabi. Pek çok dalyan delikanlının kollarını, sırtını süsleyen geleneksel Japon dövmelerini eminim hepimiz çok görmüşüzdür. Çoğunlukla ejderha, koi balığı, geyşalar ve samurailar dikkat çeker. Fakat Japanese dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünmek gerekiyor bence. Adamların kültüründe epey büyük bir yeri var ve bu işi “koluma bi tane ejderha istiyorum şöyle karizmatik olsun” dan ziyade felsefi boyutuyla yaptırıyorlar.

Dövmelerin şekillerine göre taşıyan kişiye yaptığı etkileri göz önünde bulunduruyorlar. Bir de Yakuza dövmeleri var ki o ayrı bir araştırma konusu olur. Vücutlarına bir yelek giyer gibi yaptırıyorlar ve esas maksatları aralarındaki hiyerarşiyi belirtmek. Günlük hayatta bir gömlek giydiklerinde hiçbir yerlerinden belli olmuyor bu dövmeler ve amaç dövmelerle dikkat çekmekten çok dövmelerle gizlenmek. Yani kısacası Japanese dövme yaptırmak için önceden epey bir araştırmak gerek. Japonca’da çok farklı anlamları olabilen Kanjileri yaptırıp aşk, seks ve şöhrete kavuşacaklarına inananlardan bahsetmiyorum bile :)

 

Son zamanlarda epey dikkat çekmeye başlayan diğer bir tarz da Dotwork. Minik noktalardan oluşuyor bu dövmeler. Özellikle Mandala tasarımlarla çok çok güzel görünüyor bence. Genelde siyah oluyorlar fakat renkli isterseniz de neden olmasın? Eğer herkesten farklı bir dövmeye sahip olmak istiyorsanız bence en güzel seçeneklerden biri dotwork.

 

Erkeklere en çok yakışan tarzlardan biri de Maori. Yeni Zelanda yerlileri olan Maorilerin yaptıkları dövmelerden bahsediyoruz yani kısacası tribal/kabile dövmeleri bunlar. Onlar için dövme son derece kutsal bir şey ve çoğunlukla vücutlarında en kutsal gördükleri yer olan yüzlerine yapıyorlar. Genellikle siyah geometrik şekillerden oluşuyor, bir de son zamanlarda sıkça karşılaştığımız kollarda ve bacaklardaki siyah bantlar. The Rock’ın meşhur seksi dövmeleri ise tabii ki Maori, bir tarz bir insana bu kadar yakışır..

 

En canlı en renkli ve en özgün tarzlardan biri de Watercolor. Sulu boya görünümlü bu dövmeler son zamanlarda epey moda oldu. Genelde canlı renkler ve splashlerle yapılan tasarımlar kullanılıyor bu da oldukça özgün bir dövme çıkarıyor ortaya. Siyah gölgeler ve kontürler kullanılmıyor. Bana kalırsa bu tarz dövmeler hem çok zarif, hem de tam bir mutluluk kaynağı. Kim üstünde böyle güzel renkleri taşımak istemez ki?

 

Bahsetmeden geçemeyeceğim diğer bir tarz ise Geometrik. Bu tarz da son yıllarda gittikçe popülerleşen tarzlardan biri oldu. Özellikle Sasha Unisex‘in renkli geometrik dövmeleri inanılmaz güzel. Son zamanların özellikle en popüler dövmeleri bileğe veya enseye yapılan üçgenler de bu kategoriye girebilir. Ama esas olay büyük geometrik şekillerde. Bunlardan birini yaptırmayı düşünürseniz vücudunuzun yüz ölçümü geniş bir kısmını bu işe ayırmalısınız. Bence çok sıra dışı ve cool gözüküyorlar.

 

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevapla